Методи одержання ґрадієнтної структури
ВОЛОКІТІНА І.Є., ДЕНІСОВА А.І., ВОЛОКІТІН А.В., ПАНІН Є.А.
Карагандинський індустріяльний університет, просп. Республіки, 30, 101400 Темиртау, Казахстан
Отримано 24.09.2023, остаточна версія 16.02.2024 Завантажити PDF
Анотація
Оглянуто методи одержання функціонально-ґрадієнтних матеріялів, що мають високий комплекс унікальних механічних, технологічних і спеціяльних властивостей під час роботи на удар, знос, втому, що зазнають підвищених циклічних і знакозмінних навантажень. Розглянуті матеріяли застосовуються в аерокосмічній техніці, енергетиці та інших галузях, що вирізняються вкрай несприятливими екстремальними умовами експлуатації відповідальних деталів, елементів конструкцій і аґреґатів. Розглянуто різні методи одержання ґрадієнтних структур, зокрема метод інтенсивної пластичної деформації металів і процес активного вигинання міді. Вивчається вплив ґрадієнтів розміру, текстури та здатности до зростання зерна на механізми деформації та механічні властивості ґрадієнтно-наноструктурованого ніклю, а також керамічних функціонально-ґрадієнтних матеріялів. Огляд може бути цікавим дослідникам і вченим у галузі матеріялознавства, металурґії та нанотехнологій.
Ключові слова: ґрадієнтні структури, функціонально-ґрадієнтні матеріяли, наноструктурні матеріяли, інтенсивна пластична деформація, механічні властивості матеріялів.
DOI: https://doi.org/10.15407/ufm.25.01.132
Citation: I.E. Volokitina, A.I. Denissova, A.V. Volokitin, and E.A. Panin, Methods for Obtaining a Gradient Structure, Progress in Physics of Metals, 25, No. 1: 132–160 (2024)