Розробка високоентропійних стопів з пам’яттю форми: структура та властивості
Г. С. Фірстов$^{1}$, Ю. М. Коваль$^{1}$, В. С. Філатова$^{1}$, В. В. Односум$^{1}$, Г. Герштайн$^{2}$, Г. Ю. Майєр$^{2}$
$^1$Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
$^2$Інститут матеріялознавства Університету ім. Ляйбніца у Ганновері, В університеті 2; 30823 Гарбзен, Німеччина
Отримано 01.12.2023; остаточна версія — 12.12.2023 Завантажити PDF
Анотація
Серед функціональних матеріялів особливе місце займають стопи з пам’яттю форми. Після їх відкриття ці стопи привернули велику увагу через можливість відновлення значних величин деформації за певних умов температура–напруження завдяки мартенситному бездифузійному фазовому перетворенню, яке відбувається у процесі. Вдалося використати не тільки так звану «пам’ять форми», але також надпружність і високу демпфувальну здатність. Протягом багатьох років було подано понад 10 000 патентів на стопи з пам'яттю форми, які оцінювали не тільки можливість використовувати перетворення енергії для забезпечення зворотнього зв’язку зі зміною незалежних термодинамічних параметрів (температури, напруження, тиску, електричного або магнетного поля тощо), але також і значний обсяг виконуваної роботи. Застосування варіювалися від різних ґаджетів до автомобільної й аерокосмічної промисловостей, машинобудування, цивільного будівництва тощо. На жаль, структурна та функціональна втома обмежила успішне бізнес-застосування щодо медичного сектора стопом нітинол з пам’яттю форми (різні імплантати, стенти, серцево-судинні клапани та ін.). Нові високоентропійні стопи з пам’яттю форми можна розглядати як засіб подолання проблеми втоми наявних промислових стопів з пам’яттю форми завдяки їхній специфічній структурі, яка забезпечує чудову стійкість до незворотньої пластичної деформації.
Ключові слова: високоентропійні стопи з пам’яттю форми, мартенситне перетворення, структура, інтерметалеві сполуки з багатоелементною основою, механічні властивості, пам’ять форми та пов’язані явища.
DOI: https://doi.org/10.15407/ufm.24.04.819
Citation: G. S. Firstov, Yu. M. Koval, V. S. Filatova, V. V. Odnosum, G. Gerstein, and H. J. Maier, Development of High-Entropy Shape-Memory Alloys: Structure and Properties, Progress in Physics of Metals, 24, No. 4: 819–837 (2023)