Структура та властивості надрукованого на 3D-принтері діоксиду Цирконію, використовуваного в стоматології
М. О. Васильєв$^1$, С. М. Волошко$^2$
$^1$Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
$^2$Національний університет охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика, вул. Дорогожицька, 9, 04112 Київ, Україна
Отримано 28.01.2023; остаточна версія — 01.02.2023 Завантажити PDF
Анотація
Останніми роками інтерес до застосування адитивного виробництва (AВ), також відомого як 3D-друк, стає надзвичайно популярним у різних галузях медицини, включаючи стоматологію. В даний час для протезування зубів, виготовлених методом 3D-друку, найчастіше використовуються металеві та керамічні матеріали. Кераміка з діоксиду Цирконію, стабілізована оксидом Ітрію (YSZ), стала найліпшою альтернативою для реставрації зубів на металевій основі. У зв’язку з цим основна мета цього огляду полягає у вивченні впливу параметрів 3D-друку на макро- та мікроструктуру і, відповідно, на механічні властивості спеченого діоксиду Цирконію YSZ, а на основі цього надати практичні рекомендації для клінічної стоматології та подальші перспективи. Найбільш дослідженими за останні роки методами 3D-друку такої кераміки є лазерна стереолітографія (Laser-SL) і стереолітографічне цифрове оброблення світлом (SL-DLP), засновані на технології фотополімеризації у ванні. Розглянуто фізичні основи та технологічні параметри цих АВ-технологій. Основну увагу зосереджено на впливі теплових умов під час 3D-друку на мікроструктуру затвердіння (щільність, розмір зерна та кристалічний фазовий склад), яка контролюється технологіями виробництва. Також обговорюється справжня твердість і двовісна міцність на вигин зразків YSZ, надрукованих на 3D-принтері. Нарешті згадуються переваги 3D-друку кераміки в стоматології.
Ключові слова: стоматологія, адитивне виробництво, 3D-друк, діоксид Цирконію, мікроструктура, твердість, міцність на згин.
Citation: M. O. Vasylyev and P. O. Gurin, Structure and Properties of 3D Printed Zirconia Applied in Dentistry, Progress in Physics of Metals, 24, No. 1: 106–131 (2023); https://doi.org/10.15407/ufm.24.01.106