Деформаційне й «електрохемічні» взаємодії розчинених атомів у твердих розчинах системи ГЦК-(Fe,Ni)–C й ізоморфних їй
В. А. Татаренко, В. М. Надутов
Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
Отримана: 30.12.2003; остаточний варіант - 12.10.2004. Завантажити: PDF
Наведено результати розрахунків (в межах методів статики ґратки й статичних флуктуаційних хвиль) та аналізу енергій деформаційної взаємодії в пáрах домішкових атомів втілення—втілення (i—i), втілення—заміщення (i—s) і заміщення—заміщення (s—s) для твердих розчинів ГЦК-(Fe,Ni)—C й ізоморфних до них з урахуванням дискретної атомної будови кристалічної ґратки. Для розрахунку використано числові значення параметру ґратки, модулів пружності та/або параметрів (Борна—Кармана) квазипружньої сили для кристалічної ґратки розчинника, а також концентраційні коефіцієнти розширення ґратки твердого розчину через введення відповідних домішкових атомів. Встановлено, що енергія деформаційної взаємодії є немонотонно спадаючою («квазиосцилюючою») і анізотропною функцією дискретного міжатомового радіуса-вектора, а сама така взаємодія є сильною і далекосяжною. В усіх твердих розчинах на основі ГЦК-(Fe,Ni) можливе деформаційне притягання в деяких координаційних сферах. Деформаційна взаємодія домішкових атомів у $\gamma$-Fe є більш слабкою, ніж у $\alpha$-Ni, але в деяких твердих розчинах її енергії можуть мати такий самий порядок. Перевірка придатності моделі міждомішкової деформаційної взаємодії для Fe—C-аустеніту за допомогою обчислення термодинамічної активності C і характеристик близького порядку в розподілі атомів C, що визначаються за допомогою мессбауерівської спектроскопії, показала, що вона повинна бути доповненою додатковим короткодіючим «електрохімічним» відштовхуванням у першій координаційній сфері. У будь-якому разі деформаційна взаємодія повинна бути прийнята до уваги для аналізу структури і властивостей твердих розчинів втілення (заміщення) на основі ГЦК-(Fe,Ni).
Ключові слова: $\gamma$-Fe, $\alpha$-Ni, C-аустеніт, деформаційна взаємодія, «електрохімічна» взаємодія, термодинамічна активність, мессбауерівська спектроскопія.
PACS: 61.18.Fs, 61.72.Bb, 61.72.Ji, 61.72.Yx, 62.20.Dc, 65.40.Gr
Citation: V. A. Tatarenko and V. M. Nadutov, Strain-Induced and 'Electrochemical' Interactions of Solute Atoms in Solid Solutions of the F.C.C.-(Fe,Ni)–C System and Isomorphous Ones, Usp. Fiz. Met., 5, No. 4: 503—534 (2004) (in Ukrainian), doi: 10.15407/ufm.05.04.503