Природа крихкости металів
Ю. Я. Мєшков, Г. П. Зіміна, Н. М. Стеценко
Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36; 03142 Київ, Україна
Отримано 18.08.2022; остаточна версія — 13.10.2022 Завантажити PDF
Анотація
Розглядається стан крихкости матеріалу як специфічний прояв механічної поведінки під навантаженням, що проявляється у нестабільності значення характеристики міцности в умовах неоднорідностей напружено-деформаційного стану (НДС). Для природньо пластичних металів така механічна поведінка можлива в умовах неоднорідного НДС під дією концентраторів напружень (КН), тріщин тощо. Протидію втраті стабільности міцности (σ0,2 — умовна межа плинности) чинить наявна пластичність матеріалу, але у вимірі особливого показника — деформаційної стійкости (зламостійкости) Br, який комплексно відображає міру пластичности та деформаційного зміцнення металу в зоні дії КН. Критична величина Brс відповідає міцності σ0,2C, за якої стабільність міцности переходить у стан нестабільности за температури ТC, де розрив зразка з КН відбувається за номінального напруження σNF, нижчого за σ0,2C: σNF ≤ σ0,2C. Аналізуються експериментальні результати різних авторів на зразках з КН (тріщинами), для яких можливо визначити критичні величини σ0,2C та Brс залежно від наявного рівня Br у сталях. Виявлено сталу закономірність залежности Brс від Br для різних видів КН, що уможливлює попередньо визначати схильність досліджуваної сталі до втрати стабільности міцности під дією КН за відомими показниками стандартних механічних характеристик під час розтягнення зразків σ0,2 і SK — істинного напруження руйнування у шийці зразка. Розглянута концепція крихкости металів як прояву нестабільности міцности в умовах дії КН може стати основою для розроблення інноваційної методології інженерного розрахунку силової надійности виробів техніки, що містять конструктивні види КН або відомі тріщини. Це можливо шляхом визначення гранично допустимої критичної характеристики міцности стопу σ0,2C, що ґарантує відсутність крихкого руйнування для виробу з даним видом КН за умови σNF ≤ σ0,2.
Ключові слова: міцність, нестабільність міцности, крихкість, окрихчення сталей, концентратор напружень, зламостійкість, пластичність.
Citation: Yu. Ya. Meshkov, G. P. Zimina, and N. M. Stetsenko, Nature of the Brittleness of Metals, Progress in Physics of Metals, 23, No. 4: 744–755 (2022); https://doi.org/10.15407/ufm.23.04.744