Термомеханічне оброблення поршневих кілець із неіржавійної криці
А. В. Волокітін$^1$, І. Є. Волокітіна$^2$, Є. А. Панін$^1$
$^1$Карагандинський індустріальний університет, просп. Республіки, 30, 101400 Темиртау, Казахстан
$^2$Рудненський індустріальний інститут, вул. 50 років Жовтня, 38, 111500 Рудний, Казахстан
Отримано 23.02.2022; остаточна версія — 07.05.2022 Завантажити PDF
Анотація
Досліджується вплив термомеханічного оброблення, — інтенсивної пластичної деформації методом кручення під високим тиском і кріогенного охолодження, — на зміну мікроструктури та механічних властивостей поршневих кілець з неіржавійної криці AISI-316. Деформування кільцевих заготовок здійснюється в інструменті нової конструкції, ключовою особливістю якого є система подвійної спіралі. У першій частині експерименту проводиться оцінювальне моделювання процесу кручення під високим тиском у новій конструкції матриці. Для оцінювання можливости перебігу процесу виконується варіювання основних технологічних параметрів процесу задля визначення найбільш оптимальних умов. Вибираються такі параметри як температура нагрівання заготовки, вертикальна швидкість руху верхнього бойка та коефіцієнт тертя на контакті заготовки з інструментом. Також вивчається напружено-деформований стан кільцевої заготівки під час деформування. На другому етапі дослідження проводиться лабораторний експеримент з деформування кільцевих заготовок. Вивчається еволюція мікроструктури та механічні властивості деформованих заготовок після 8 циклів деформування методом кручення під високим тиском за кріогенної температури. Всі металографічні дослідження виконуються із залученням сучасних методів: просвітлювальної електронної мікроскопії й аналізу картин дифракції зворотньо відбитих електронів. В результаті деформування одержується нанокристалічна структура розміром у 30–40 мкм з наявністю великої кількости великокутових меж і високим комплексом механічних властивостей. Межа міцности підвищується від 595 МПа до 1965 МПа, а межа плинности — від 320 до 1280 МПа. Значення пластичности понижується порівняно з вихідним станом від 55% до 24%, проте залишається на достатньому для використань рівні.
Ключові слова: інтенсивна пластична деформація, поршневі кільця, неіржавійна криця, мікроструктура, механічні властивості, кріогенне охолодження.
Citation: A. V. Volokitin, I. E. Volokitina, and E. A. Panin, Thermomechanical Treatment of Stainless Steel Piston Rings, Progress in Physics of Metals, 23, No. 3: 411–437 (2022); https://doi.org/10.15407/ufm.23.03.411