Фазові та структурні перетворення у стопах на основі Fe під дією комбінованого високоенергетичного оброблення
В. Ю. Данільченко, Є. М. Дзевін, О. М. Семирга
Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
Отримано 20.01.2022; остаточна версія — 04.04.2022 Завантажити PDF
Анотація
Рентґенографічним, металографічним і мікродюрометричним методами досліджено та проаналізовано фазовий склад і структурно-напружений стан стопів на основі Fe під дією електроіскрового оброблення в комбінації з лазерним обробленням. Показано, що структурно-фазовий склад електроіскрового покриття на сталевій підкладинці визначається рядом чинників: дисоціацією карбіду WC на поверхні леґувального електрода на складові W2C і W та подальшою ерозією їх, взаємодією продуктів ерозії з елементами міжелектродного середовища (C, N, O), взаємною дифузією елементів покриття та сталевої підкладинки, а також висхідною дифузією C із приповерхневих шарів підкладинки. Виявлено складний структурно-напружений стан гетерофазного покриття та приповерхневих шарів підкладинки; показано, що залишкові напруження у різних фазових складових формувалися за різними закономірностями: у сполуці на основі ТіС формувалися розтягувальні напруження, а в складових W2C, W, Feα — стискувальні напруження. Виявлено вибірковий вплив лазерного нагрівання покриття на напруження різного знаку.
Ключові слова: електроіскрове оброблення, лазерне оброблення, залишкові напруження, мартенситне перетворення, ерозія, дифузія, масоперенесення, карбід, нітрид.
Citation: V. Yu. Danilchenko, Ye. M. Dzevin, and O. M. Semyrga, Phase and Structural Transformations in the Fe-Based Alloys under the Combined High-Energy Treatment, Progress in Physics of Metals, 23, No. 2: 296–336 (2022); https://doi.org/10.15407/ufm.23.02.296