Моделювання фазоутворення у процесах твердо-твердофазної та твердо-рідкофазної взаємодій: нові результати
А. М. Гусак, Н. В. Сторожук
Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, бульв. Шевченка, 81, 18031 Черкаси, Україна
Отримано 19.08.2021; остаточна версія — 02.11.2021 Завантажити PDF
Анотація
Розглядаються нові результати, одержані після 2016 року в галузі моделювання фазоутворення за твердо-твердофазних і твердо-рідкофазних реакцій методами СКСП (Стохастичний кінетичний середньо-польовий), Монте-Карло та феноменологічним. Правдоподібні результати моделювання реакційної багатофазної дифузії, зокрема утворення чітких концентраційних плато для кожної впорядкованої проміжної фази та чітких концентраційних перепадів між ними одержуються методами СКСП та Монте-Карло, якщо в моделі врахувати міжатомні взаємодії в другій координаційній сфері так, що енергія змішання в першій сфері — від’ємна, а в другій — додатна. Іншою можливістю одержати правдоподібні результати моделювання реакційної дифузії є використання міжатомних взаємодій, залежних від локального хімічного складу, із максимумами для стехіометричних концентрацій. У феноменологічному моделюванні вводяться узагальнення концепції коефіцієнта взаємної дифузії за Ваґнером і відповідне правило суперпозиції. Запропоновано новий механізм латерального росту зерен у зростаючих прошарках проміжних фаз під час реакційної дифузії. Повідомляється про відкриття аномально швидкого росту зерен на фінальній стадії паяння контактів «сандвічевого» типу мідь–цина–мідь і про теорію цього явища. Також описано просту модель врахування впливу добавок Цинку на реакцію мідь–цина.
Ключові слова: взаємна дифузія, проміжні фази, впорядкування, моделювання, середньо-польове наближення, шум, метод Монте-Карло, паяння.
Citation: A. M. Gusak and N. V. Storozhuk, Modelling of Phase Formation in Solid–Solid and Solid–Liquid Interactions: New Developments, Progress in Physics of Metals, 22, No. 4: 481–510 (2021); doi: 10.15407/ufm.22.04.481