Двокомпонентні сполуки молібдену — перспективні матеріали для нової фізики надпровідности та практичних застосувань
А. П. Шаповалов$^{1,2}$, М. О. Білоголовський$^{2,3}$, O. О. Болясова$^{1,4}$, О. A. Кордюк$^{1,2}$
$^1$Київський академічний університет, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
$^2$Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
$^3$Донецький національний університет імені Василя Стуса, вул. 600-річчя, 21, 21021 Вінниця, Україна
$^4$Донецький фізико-технічний інститут ім. О. О. Галкіна НАН України, просп. Науки, 46, 03028 Київ, Україна
Отримано 26.06.2021; остаточна версія — 12.07.2021 Завантажити PDF
Анотація
У цій оглядовій статті підсумовано недавній проґрес у дослідженні низькотемпературних властивостей двокомпонентних стопів та інтерметалевих сполук на основі молібдену із зосередженням головним чином на надпровідникових характеристиках, що відображають нову фізику та можливі застосування. Наведено експериментальні дані, що підтверджують двозонну/двощілинну природу ряду надпровідних сполук. Стверджується, що двокомпонентні стопи Mo–Re із переважним внеском Ренію представляють ідеальну та рідкісну тестову систему, в якій сполуки з різними співвідношеннями Re/Mo можуть бути як центросиметричними, так і нецентросиметричними, що в останньому випадку приводить до можливого змішаного надпровідного спарювання. Продемонстровано, що дві MoC-фази, — α-MoC і γ-MoC, — є топологічно нетривіальними щодо їхніх об’ємних і поверхневих зонних структур, тоді як аморфні надпровідники MoSi і MoGe є одними з багатообіцяльних матеріалів для різних надпровідникових застосувань. Завершується огляд коротким обговоренням нових тенденцій у комп’ютерному моделюванні структури та властивостей двокомпонентних сполук з використанням як прикладу нещодавно відкритої стехіометричної сполуки MoBi2, а також перспектив застосування вже відомих і ще досліджуваних надпровідників на молібденовій основі.
Ключові слова: сполуки на основі молібдену, надпровідникові властивості, двозонні/двощілинні матеріали, топологічно нетривіальні фази, надпровідникові застосування.
Citation: A. P. Shapovalov, M. O. Belogolovskii, O. O. Boliasova, and O. A. Kordyuk, Binary Molybdenum Compounds: Promising Materials for Novel Physics of Superconductivity and Practical Applications, Progress in Physics of Metals, 22, No. 3: 352–381 (2021); doi: 10.15407/ufm.22.03.352