Структурні перетворення далеко від рівноваги
О. І. Олємськой$^{1}$, А. А. Кацнельсон$^{2}$
$^1$Сумський державний університет, вул. Римського-Корсакова, 2, 40007 Суми, Україна
$^2$Московский державний університет імені М. В. Ломоносова, Ленінські гори, 1, 119991 Москва, РФ
Отримана: 01.02.2002. Завантажити: PDF
В межах методів статистичної фізики, що базуються на використанні неергодичної теорії і фазового простору з ультраметричною топологією, досліджено перетворення сильно нерівноважного конденсованого середовища на мікро- і макроскопічному структурних рівнях. На основі концепції про перебудову потенціального рельєфу проведено поділ вектора зсуву атомів на пружну й пластичну складові. Показано, що мартенситне перетворення зводиться не до термодинамічного, а до синергетичного переходу, що є властивим сильно нерівноважній системі. На макроскопічних масштабах віддалення від рівноваги призводить до втрати ергодичності, завдяки чому виникає ієрархічний зв’язок між різними структурними рівнями. У просторі станів такі структури виявляють фрактальний характер, і їхнє адекватне представлення досягається за рахунок використання розкладу Фур’є по хвилям розподілу атомів, модульованим в ультраметричному просторі. В якості застосування розвинутих методів розглядаються: еволюція кристалічної структури в ході полиморфного ГЩУ$\leftrightarrow$ГЦК-перетворення через стадію утворення одновимірних довгоперіодних структур; кінетика низькотемпературної еволюції орторомбічної фази нестехіометричних оксидів через стадію гомологічних структур; закономірності прямого й оберненого перетворень кристалічної і дефектної структур паладію в ході насичення воднем і дегазації; особливості мартенситного перетворення (атермічний характер і замороженість змін макроструктури, сполучення детермінованості і стохастичності, різноманітний прояв гістерезису, вибуховий характер перетворення при неповному циклюванні, структурно залежний дефект модуля, нетривіальний прояв ефекту пам’яті, особливості акустичної емісії). На основі аналізу фрактальної структури розподілу термодинамічного потенціалу в конфігураційному просторі знайдено особливості часових асимптотик структурного фактора.
Ключові слова: структура, мартенситне перетворення, ієрархічна підпорядкованість, ультраметричний простір, неергодичність.
PACS: 05.70.Ln, 61.43.Hv, 61.72.Cc, 64.70.Kb
Citation: O. I. Olemskoi and A. A. Katsnelson, Structural Transformations Far Off Equilibrium, Usp. Fiz. Met., 3, No. 1: 1—86 (2002) (in Russian), doi: 10.15407/ufm.03.01.001