Систематичний огляд надпружніх стопів FeNiCoAlTaB
ХАСБІ М.Ю.$^{1,2}$, ЕФЕНДІ$^{2}$, СОФ’ЯН Н.$^{1,3}$
$^1$Кафедра металурґії та матеріялознавства, інженерний факультет, Університет Індонезія, 16424 Депок, Індонезія
$^2$Науково-дослідний центр металурґії, Національна аґенція досліджень та інновацій Індонезії, Танґеранґ Селатан, 15314 Бантен, Індонезія
$^3$Центр перспективних досліджень матеріялів, інженерний факультет, Університет Індонезія, 16424 Депок, Індонезія
Отримано 03.09.2024, остаточна версія 28.01.2025
Завантажити PDF
Анотація
Стопи з пам’яттю форми (ПФ) на основі заліза привернули значну увагу завдяки своїм унікальним властивостям і потенційним застосуванням. Серед цих стопів полікристалічний стоп Fe–Ni–Co–Al–Ta–B виділяється як багатообіцяюча альтернатива щодо стопів із ПФ на основі NiTi завдяки своїй чудовій надпружній поведінці. Надпружні властивості стопів із ПФ на основі заліза внутрішньо пов’язані з термопружньою природою їхньої мартенситної структури. Ця структура досягається завдяки поєднанню відповідних процесів виготовлення та термомеханічного оброблення. Ці процеси сприяють утворенню преципітатів і розвитку домінувальної текстури вздовж певних напрямків і площин. Попередні дослідження продемонстрували чудову здатність до надпружности стопу Fe–Ni–Co–Al–Ta–B, досягнувши значення деформації у 13,5% за кімнатної температури. Це видатне досягнення пояснюється процесом виготовлення холодною прокаткою, який включає екстремальну деформацію у 98,6%. Однак цей процес призводить до надзвичайно тонких листів (у 0,2 мм завтовшки), що створювало проблеми для практичного застосування через обмежений розмір і чинник форми. Для подальшого розвитку стопів Fe–Ni–Co–Al–Ta–B важливим є комплексний огляд. Такий огляд забезпечить фундаментальне розуміння та полегшить майбутні дослідницькі зусилля шляхом узагальнення наявних даних і методик. Отже, цей огляд має на меті запропонувати поглиблене обговорення зібраних дослідницьких даних, упорядкованих відповідно до дослідницьких методик, що розвиваються. Збираючи й аналізуючи ці дослідження, оглядова робота прагне висвітлити поточний проґрес, виявити прогалини та запропонувати потенційні напрями для майбутніх досліджень стопу Fe–Ni–Co–Al–Ta–B.
Ключові слова: леґування, Fe–Ni–Co–Al–Ta–B, стоп з пам’яттю форми, надпружність, термомеханічні оброблення.
DOI: https://doi.org/10.15407/ufm.26.01.***
Citation: M.Y. Hasbi, Efendi, and N. Sofyan, Systematic Review of Superelastic FeNiCoAlTaB Alloys, Progress in Physics of Metals, 26, No. 1: ***–*** (2025)