Зсувне перетворення аустеніту в сталях з урахуванням ефектів напружень
С. В. Бобирь, Е. В. Парусов, Г. В. Левченко, А. Ю. Борисенко, І. М. Чуйко
Інститут чорної металургії ім. З. І. Некрасова НАН України, пл. Академіка Стародубова, 1, 49107 Дніпро, Україна
Отримано 22.02.2022; остаточна версія — 26.04.2022 Завантажити PDF
Анотація
Розглядаються відомі на цей час основні механізми мартенситного перетворення аустеніту сталі під час охолодження, фізичні моделі та схеми зсувної перебудови кристалічної ґратниці заліза через γ→α-перетворення під дією внутрішніх напружень. Проведено аналіз наявної кінетичної моделі зсувного перетворення аустеніту в сталі з урахуванням впливу напружень. Показано, що для перетворення залишкового аустеніту в мартенсит необхідне виконання двох основних умов: термодинамічної за рахунок пониження температури сталі аж до температури завершення перетворення залишкового аустеніту та кінетичної за рахунок підвищення рівня внутрішніх напружень в аустеніті, збільшення швидкости охолодження на заключному етапі оброблення або механічного впливу. Для розрахунку впливу напружень на перетворення залишкового аустеніту в сталі запропоновано нову формулу, яка враховує мінімальне напруження, необхідне для кристалогеометрично упорядкованого зсуву атомів Fe під час утворення мартенситу. Показано, що вплив леґувальних елементів і швидкости охолодження на температури початку та закінчення перетворення аустеніту можна розрахувати за наведеними у роботі співвідношеннями. Для розрахунку кількости утворюваного мартенситу залежно від температури перетворення в роботі запропоновано удосконалену формулу Коістінена–Марбурґера, яка враховує не тільки температуру початку, але й температуру закінчення перетворення аустеніту, себто підвищує точність одержуваного результату.
Ключові слова: перетворення аустеніту, зсув площин, напруження, термодинаміка процесу, кристал мартенситу, кінетична модель.
Citation: S. V. Bobyr, E. V. Parusov, G. V. Levchenko, A. Yu. Borisenko, and I. M. Chuiko, Shear Transformation of Austenite in Steels Considering Stresses’ Effects, Progress in Physics of Metals, 23, No. 3: 379–410 (2022); https://doi.org/10.15407/ufm.23.03.379