Критичний огляд поверхневих покриттів на основі карбонових нанотрубок
А. Сельвакумар$^1$, У. Санджіт$^{2,3}$, Т. Р. Таміларасан$^4$, Р. Мураліраджа$^5$, В. Ша$^6$, Й. Судаґар$^7$
$^1$Інститут технології моди, Технологічний інститут Веллора, Ченаї, Таміл Наду, Індія
$^2$Кафедра машинобудування, Інститут науки і технології Абдура Рахмана Кресент, Ченаї, Таміл Наду, Індія
$^3$Центр досліджень і технологій стійких матеріалів, Школа матеріялознавства та інженерії, Сідней, Австралія
$^4$Кафедра автомобільної техніки, Інститут науки і технології Абдура Рахмана Кресент, Ченаї, Таміл Наду, Індія
$^5$Кафедра машинобудування, Інститут наукових технологій та передових досліджень Велса, Ченаї, Таміл Наду, Індія
$^6$Школа природнього та штучного середовища, Університет королеви Белфаста, Північна Ірландія, Великобританія
$^7$Кафедра фізики, Школа передових наук, Університет ВІТ-АП, поблизу Віджаявади, Андхра-Прадеш, Індія
Отримано 14.01.2022; остаточна версія — 06.02.2022 Завантажити PDF
Анотація
Поява карбонових нанотрубок (КНТ) викликала широкий інтерес серед дослідників; багато новаторських застосувань було досягнуто завдяки використанню унікальних властивостей вуглецевих алотропів. Ця стаття є загальним оглядом різноманітності застосувань КНТ та їхніх різноманітних форм, зокрема, в області поверхневих покриттів. З’ясовуються різні методи, які були розроблені та застосовувані для одержання, дисперґування, функціоналізації та металізації КНТ. Композитні покриття виготовлені з використанням електрохімічних методів, таких як ґальванічне (електроосадженням) та хімічне покриття. В огляді представлено механічні, електрохімічні, корозійні, теплові, електропровідні, трибологічні, біосенсорні, магнетні та мікрохвильові поглинальні властивості композитів на основі КНТ. Втілення КНТ істотно впливає на продуктивність покриття, а рівень впливу можна реґулювати відповідно до потреб застосування. Для цих покриттів було проведено різноманітні дослідження характеристик, що підкреслюють їхні властивості. Потенціал КНТ як універсального матеріялу для різноманітних промислових застосувань поставив вуглецеві алотропи в елітну групу матеріялів, привернувши увагу дослідників до розширення сфери їхнього використання. У цьому огляді також розглядаються виклики, проблеми та шляхи їх подолання.
Ключові слова: карбонова нанотрубка, електролітичне осадження, неелектролітичне осадження, композитне покриття, поверхнева шерсткість, механічні властивості, зношення, корозія.
Citation: A. Selvakumar, U. Sanjith, T. R. Tamilarasen, R. Muraliraja, W. Sha, and J. Sudagar, A Critical Review of Carbon Nanotube-Based Surface Coatings, Progress in Physics of Metals, 23, No. 1: 3–26 (2022); https://doi.org/10.15407/ufm.23.01.003