Зміцнення поверхневого шару інструментів сучасними технологіями
К. О. Костик$^1$, В. О. Костик$^2$, В. Д. Ковальов$^2$
$^1$Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», вул. Кирпичова, 2, 61002 Харків, Україна
$^2$Донбаська державна машинобудівна академія, вул. Академічна, 72, 84313 Краматорськ, Україна
Отримано 23.12.2020; остаточна версія — 11.02.2021 Завантажити PDF
Анотація
Збільшення терміну експлуатації та зносостійкости інструменту шляхом поверхневого зміцнення є актуальним питанням, вирішення якого сприятиме значному підвищенню працездатности виробів. Наявні способи поверхневого зміцнення інструментів, які ґрунтуються на нанесенні покриттів або зміні стану поверхні, набувають все більшого значення у зв’язку з ускладненням експлуатації виробів. Для дослідження використовували пластини з твердих стопів Т5К10 (85%WC–6%TiC–9%Co) і Т15К6 (79%WC–15%TiC–6%Co), а також циліндричні зразки зі швидкорізальних криць Р6М5 (W6Mo5Cr4V2) і Р18 (W18Cr4V). Дослідження показали, що після оброблення імпульсним магнетним полем пластин зі стопу Т15К6 стійкість різального інструменту поліпшилася на понад 200% порівняно зі стійкістю необробленого. Запропонований спосіб уможливить підвищити міцність твердостопних пластин і стабілізувати фізико-механічні властивості різального інструменту. Зміцнювальне оброблення інструментів з леґованих стопів методою борування в пастах з нанодисперсних порошків показало, що товщина боридного шару для швидкорізальних криць збільшується з тривалістю процесу, одначе швидкість її зростання залежить від складу криці. Збільшення часу витримки хеміко-термічного оброблення приводить до зростання боридних шарів, потовщення яких із часом описано поліномом другого степеня. Виявлено особливість формування дифузійних шарів, залежність поверхневої твердости та товщини шару боридів від часу борування для швидкорізальних сталей. Дослідження показали, що борування в нанодисперсному середовищі уможливлює значно підвищити зносостійкість криць. Проведені експертні оцінювання максимальних значень поверхневих властивостей для досліджених криць показали, що більш раціонально застосовувати в якості різального інструменту крицю Р6М5 після зміцнення поверхневого шару методою борування в нанодисперсному борвмісному порошку. Запропонована метода оброблення демонструє перспективність використання її для підвищення працездатности виробів і уможливлює значно підвищити зносостійкість матеріялів (у ≈ 3,38–3,75 разів) порівняно з крицями без оброблення.
Ключові слова: твердий стоп, швидкорізальна криця, поверхневе зміцнення, магнето-імпульсне оброблення, борування, твердість, зносостійкість.
Citation: K. O. Kostyk, V. O. Kostyk, and V. D. Kovalev, Strengthening the Surface Layer of Tools with State-of-the-Art Technologies, Progress in Physics of Metals, 22, No. 1: 78–102 (2021); doi: 10.15407/ufm.22.01.078