Електрохімічна корозія стоматологічних сплавів
М. О. Васильєв$^{1}$, І. М. Макеєва$^{1}$, П. О. Гурін$^{2}$
$^1$Інститут металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України, бульв. Академіка Вернадського, 36, 03142 Київ, Україна
$^2$Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, вул. Дорогожицька, 9, 04112 Київ, Україна
Отримана: 07.02.2019; остаточний варіант — 25.04.2019. Завантажити: PDF
У сучасній стоматології широко використовуються металеві матеріали, кількість яких постійно збільшується. До недоліків таких матеріалів відносяться їхні електрохімічна та корозійна активності у порожнині рота. Електрохімічну деґрадацію стоматологічних сплавів може бути спричинено низкою чинників, таких як хімічний склад, мікроструктура, спосіб виготовлення, а також оброблення поверхні. У даному огляді представлено метали та сплави, що застосовуються в сучасній стоматологічній ортопедії, розглянуто вплив леґувальних домішок і захисних покриттів, а також модифікації структури та хімічного стану поверхні на її корозійні властивості. Правильно обране леґування металів уможливлює не лише підвищити деякі корозійно-механічні характеристики, а й, як наслідок, запобігти виникненню патологічних проявів у порожнині рота. Різні види високоенергетичних оброблянь поверхні приводять до специфічних змін фізико-хімічної будови найтоншого поверхневого шару. Особливу увагу приділено методам інтенсивної пластичної деформації та лазерного оброблення поверхні стоматологічних сплавів. Показано, що поліпшення корозійних властивостей стоматологічних металевих сплавів у результаті ультразвукового ударного оброблення відбувається завдяки наноструктуруванню поверхні та формування поверхневого шару з високими пасивувальними властивостями. Лазерне опромінення також підвищує корозійну стійкість стоматологічних сплавів у аґресивних середовищах і приводить до істотного пониження величини потенціалу корозії і, тим самим, мінімізує неґативний вплив металів сплаву на організм людини. Проте слід зазначити, що роботи, спрямовані на поліпшення фізико-хімічних властивостей поверхні стоматологічних сплавів за допомогою лазерного й ультразвукового ударного оброблянь, наразі знаходяться на початковій стадії свого розвитку та ще не набули практичного застосування у стоматології.
Ключові слова: електрохімічна корозія, поверхня, металеві стоматологічні сплави, ультразвукове ударне оброблення, лазерне оброблення, йонна імплантація.
Citation: M. O. Vasylyev, I. M. Makeeva, and P. O. Gurin, Electrochemical Corrosion of Dental Alloys, Usp. Fiz. Met., 20, No. 2: 310–346 (2019), doi: 10.15407/ufm.20.02.310